Proč tloustneme? Aneb nespadněte do glykemické pasti.
„Veškeré válčení je založeno na klamu.“ (Sun-c’, Umění války)
Dlouhá desetiletí se věří, že největší obezitní padouch je tuk. Stačilo prý snížit obsah tuku v jídelníčku, a lidé by zázračně hubli. Výsledek? Když se v 80. letech rozjela mánie „light“ potravin, šla obezita paradoxně nahoru. Proč? Třeba, podobně jako kdysi před hradbami Troje…
Troja a kůň plný překvapení
V antické době obléhala vojska Mykénců město Troju dlouhých deset let. Trojské hradby byly nedobytné, a tak řecký vojevůdce Odysseus vymyslel lest. Postavil obří dřevěného koně a vydával ho za dar bohům – zatímco trojané se soustředili na slavnou trofej, netušili, že v útrobách koně se skrývá oddíl vojáků. Za úsvitu otevřeli brány a ve městě se rozhořelo pravé bojiště. Hlavní útok přišel zevnitř – tam, kde ho nikdo nečekal.
S hubnutím je to podobné: často si myslíme, že problém leží v tuku či kaloriích, ale skutečná „bojová fronta“ se odehrává v krevní glykemické křivce. A pokud ji vytrvale ignorujeme, můžeme se divit, proč naše snahy selhávají.
Proč dosavadní dietní dogma nefunguje
Staré poučky tvrdí: „Chceš zhubnout? Omez kalorie a hýbej se víc.“ Teoreticky to vypadá jednoduše, v reálu se však často ukazuje, že lidé počítají kalorie, jedí „light“ výrobky, posilovnu považují za svůj nový obývák … a stejně ručička váhy stoupá vzhůru. Hlavní důvod?
- Vysoký glykemický index (GI)
- Hormon inzulín, který se stará o ukládání tuků
Inzulín versus glukagon
Ve slinivce se tvoří dva klíčové hormony.
- Inzulín: Jakmile se v krvi objeví vyšší hladina cukru, tělo vyplaví inzulín. Ten umožní ukládání cukrů do buněk, ale nadbytek cukru se následně promění v tuk. Zároveň vysoký inzulín brání spalování tukových zásob.
- Glukagon: Pomáhá zvyšovat hladinu cukru, když je nízká, a hlavně podporuje rozklad tuku.
Je tedy zřejmé, že pokud máme v jídle dlouhodobě hodně „rychlých“ cukrů (s vysokým GI), inzulín je v pozoru, ukládá tuk, a zároveň se netvoří dost glukagonu, aby tuk spaloval.
Glykemická horská dráha
Jídlo s vysokým GI (sladkosti, bílé pečivo, brambory, limonády… tedy pro jednoduchost GI výrazně vyšší nežli cca 65, což je index bílého cukru, čili sacharozy) vyvolává prudký nárůst cukru v krvi. To spustí „poplach“ a masivní uvolnění inzulínu, který cukr zase rychle srazí. Jenže organismus to obvykle přežene a najednou je cukru v krvi málo. Mozek panikaří – chce další palivo, a my pociťujeme opět velmi rychle extrémní hlad.
Nízký GI (zelenina, luštěniny, celozrnné varianty apod.) cukr v krvi zvyšuje pozvolna. Nedochází k tak dramatickému inzulínovému zásahu, a proto je mozek spokojený, bez nutkání rychle do sebe naházet další jídlo.
Graf znázorňuje glykemickou křivku po konzumaci potravin s různým glykemickým indexem:
- Červená křivka (GI 85, popcorn): Prudký vzestup hladiny cukru v krvi po jídle, následovaný rychlým poklesem, což může vést k hypoglykemii a brzkému pocitu vlčího hladu.
- Zelená křivka (GI 58, celozrnný chléb): Pozvolnější nárůst a plynulejší pokles, což udržuje hladinu cukru stabilnější a snižuje riziko náhlého hladu.
Graf obsahuje také baseline (šedá čára), což je hladina krevního cukru nalačno, a označení hranic hyperglykemie (> 7.8 mmol/l, černá čára) a hypoglykemie (< 3.5 mmol/l, modrá čára). Tento rozdíl ilustruje, jak výběr potravin ovlivňuje glykemický průběh a tím i naši energii a následnou chuť k jídlu.
Mýtus „nízkotučné stravy“
Když se v minulosti vedla, a bohužel stále vede „válka proti tuku“, výrobci potravin radikálně snižovali tuk, aby se jídla tvářila zdravěji. Jenže tuk dodává a nese chuť. Když ho uberete, musíte něčím nahradit – a to „něco“ jsou většinou cukry (polysacharidy) a hromada skvělých přídatných látek, aby to celé drželo pohromadě. Navíc se ukazuje, že:
- Tělo si samo vytváří tuk (triglyceridy) z nadbytečných cukrů.
- Vysoká hladina inzulínu zabraňuje tukům, aby se štěpily.
Výsledek? Po jídle sice máte méně tuku na etiketě, ale mnohem více cukru v krvi – a hlad se rychle vrací. Mnozí se upínají k tvrdé vůli, ale ta moc nepomůže, když proti ní stojí rozbouřený hormonální systém.
Jak z pasti ven
V několika studiích vědci zjistili, že lidé s jídelníčkem o stejném kalorickém množství, ale s nižším GI, jedli mnohem méně – přirozeně, bez hladu a trápení. Pokud sníte jídlo s vysokým GI, tělo se dostane do kolotoče inzulínových výkyvů a člověk má až o 80 % vyšší chuť pokračovat v jídle.
- Nepotřebujete drasticky hladovět.
- Nepotřebujete počítat každou kalorii.
- Nemusíte se vážit každý den a být z toho ve stresu.
- Stačí vybírat potraviny s nižším GI a vyvážit je kvalitními bílkovinami, komplexními polysacharidy a zdravými tuky.
- A pravidelně se hýbat, aspon trochu, bez toho to fakt nejde, sorry jako..
Co tedy vlastně jíst?
- Bílkoviny (libové maso, ryby, vejce, tofu, luštěniny…) – sytí, stimulují glukagon.
- Zdravé tuky (avokádo, ořechy, olivový olej, omega3 ...) – tělo je nezbytně potřebuje pro hormony i vstřebávání vitaminů.
- Komplexní sacharidy s vlákninou (celozrnné výrobky, zelenina) – nespustí extrémní inzulínovou reakci.
- Zelenina, ano, tady se nemusíte nijak omezovat, samozřejmě s ohledem na další faktory jako je např. štítná žláza a brukvovité druhy.
- Obecně, potraviny a suroviny s GI menším nežli cca 60 jsou vhodné.
- Co je nejdůležitější, jídlo vařené doma ze základních surovin je vždy lepší, než skoro cokoliv vyrobené v továrně na jídlo ..
Co hlavně nejíst?
- Cukr ve všech jeho rozličných formách omezte nebo vysadte.
- Polysacharidy, přílohy, které tělo rychle rozloží na jednoduché cukry, tedy mají vysoký GI.
- Nízkotučné šmakulády, raději si kupte pořádné verze, ale nejezte jich vagon.
- Obecně potraviny s vysokým GI.
TÉMA V ŠIRŠÍCH SOUVISLOSTECH & VYHLEDÁNÍ ZDROJŮ
- Hormonální rovnováha (leptin, ghrelin, kortizol) rovněž ovlivňuje pocit hladu a ukládání tuků.
- Stres a spánek: Nedostatek spánku a dlouhodobý stres zvyšují hladiny kortizolu, který tloustnutí nahrává.
- Pohyb: Fyzická aktivita je další klíč k lepší citlivosti na inzulín.
- Genetika: Každý jsme jiný, někdo ukládá tuk snáz, jiný hůř.
- Kvalita potravin a míra průmyslového zpracování – potraviny plné cukrů a aditiv rovněž rozkolísávají metabolické procesy.
Pro ověření či hlubší studium jsou k dispozici databáze s odbornými články, například PubMed (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/). V češtině lze nahlédnout do zdrojů NZIP (https://www.nzip.cz/) či Státního zdravotního ústavu (https://www.szu.cz/). Všeobecně se dá shrnout, že pokud se naučíme regulovat glykemickou zátěž, vyvážíme jídlo a nepropadneme cukrové horské dráze, máme výrazně vyšší šanci na úspěšné a trvalé snížení tělesné hmotnosti.
Závěr: vyberte si správné bojiště
Trojská lest s dřevěným koněm ukazuje, jak snadno přehlédneme skutečnou hrozbu, zatímco se soustředíme na něco jiného. V případě hubnutí je důležité nemířit všechnu „palbu“ proti tukům, ale řešit skutečného nepřítele: nekontrolované výkyvy cukru v krvi a trvale zvýšenou hladinu inzulínu.
Zaměříte-li se na kvalitu potravin a nižší glykemický index, tělo dostane šanci začít spalovat tuk namísto jeho ukládání. Bez krutých diet a hladu. Asi jste pochopili, že tloustnutí není o tuku, ale spíše o cukru a polysacharidech.
Autor: David Kukla
Komentáře
Okomentovat